cukr moučka (moučkový)
Cukr moučka se vyrábí z cukrové řepy a jedná se o cukr jednoduchý (opakem jsou cukry složené). Obsahuje tedy převážně sacharidy.
Jednoduché cukry, tedy sacharóza, glukóza, fruktóza, laktóza, maltóza, jsou okamžitým zdrojem energie. U bílého cukru (sacharózy) se ale bohužel jedná o energii pocházející z prázdných kalorií, bílý cukr nám totiž nedodá žádné kvalitní živiny. Pokud energii přijímanou v cukru nevyužijeme, ukládá se formě tuku v našem organismu. Větší množství jednoduchých cukrů navíc rozbouří hladinu inzulínu a krevního cukru, neboť rychle přestoupí ze střeva do krve, čímž prudce vzroste hladina cukru (glukózy) v krvi. To má za následek přetěžování slinivky a jater. Tato forma cukru svým rychlým spalováním postupně poškozuje také všechny ostatní tělesné orgány, zvláště zuby, kosti, klouby nebo centrální nervovou soustavu. Proto bychom měli klasický cukr konzumovat co nejméně nebo ho zcela nahradit. Nadbytek jednoduchých cukrů ve stravě dále způsobuje podrážděnost, duševní a citovou nevyrovnanost, stavy úzkosti, strachu a deprese, nesoustředěnost, vzdorovitost, křeče, poruchy trávení, hyperaktivitu u dětí, zvýšenou potřebu vitamínů a minerálních látek.
Nezapomínejte na to, že jednoduchý cukr přijímáte i v potravinách, ve kterých byste jeho přítomnost nečekali nebo si ji neuvědomujete (cukr obsahují uzeniny, majonézy, kečupy, konzervy, cereálie, ochucené mléčné výrobky). Největším zdrojem cukrů jsou však nealkoholické sycené nápoje, jejichž spotřeba je u nás značná. Cukr nahraďte nekalorickými přírodními sladidly (např. stévií, čekankovým sirupem, ...). Moučkový cukr se tradičně používá při sladkém pečení (bábovky, buchty, koláče, medové řezy, ...). Nemáte-li potíže s hmotností, můžete využít také med, javorový sirup, datlový sirup a další přírodní produkty. Ty vám na rozdíl od bílého cukru dodají také minerální látky, vitamíny a další cenné živiny. Kromě toho mají nižší glykemický index než klasický bílý cukr.