špagety vařené
Vařené špagety slouží jako základ rychlého jídla, můžeme k nim přidat oblíbenou omáčku, restované maso a zeleninu. Na přípravu klasických špaget se používá pouze pšeničná mouka (na trhu jsou ale i těstoviny z jiných druhů mouky) a voda. Někdy se přidává také vejce. Podle toho, zda se jedná o těstoviny ze semolinové celozrnn nebo z klasické bílé či jiné mouky, se pak odvíjí i obsah výživných látek v těstovinách. Vše také záleží na šetrnosti vaření špaget.
Těstoviny uvařené al dente mají nižší glykemický index, než takové, které jsou příliš měkké. Takto připravené těstoviny na delší dobu zasytí. Pokud špagety vhodně doplníte (libové maso, zelenina, menší množství kvalitního tuku), můžete je použít i pro redukční dietu. S jejich porcí to ale nepřehánějte a vybírejte raději celozrnnou variantu, která je samozřejmě nutričně bohatší (vitamíny, minerály, vláknina). Vařené těstoviny jsou vydatným zdrojem sacharidů a obsahují jen velmi málo tuku (zejména bezvaječné), proto jsou ideální také pro sportovce. Klasické špagety z pšeničné mouky obsahují lepek, a proto se nehodí pro osoby s celiakií. Pro tyto osoby jsou vhodné těstoviny ze speciální bezlepkové směsi nebo výrobky z pohankové, kukuřičné, rýžové či luštěninové mouky.
Těstoviny by se měli uvařit ideálně na skus (al dente). To znamená, že by se sousto v ústech nemělo rozpadat, ale jakoby „zapružit“ mezi zuby. Uvařené těstoviny ihned slijte, aby dále neměkly vlastní teplotou. Pokud těstoviny podáváte ihned po uvaření, není třeba je proplachovat. Na špagety existuje řada receptů, můžete si tak vybrat dle své chuti, záleží jen na vás zda si uvaříte špagety bolognese nebo carbonarra.