vepřový guláš segedínský
Vepřový guláš segedínský se nejčastěji podává s houskovým knedlíkem. Na segedín má každá hospodyňka svůj osvědčený recept. Podle kvality a kvantity jednotlivých ingrediencí a pracovního postupu přípravy pokrmu se bude odvíjet obsah výsledného guláše. Obecně lze však říci, že v segedínu by nikdy nemělo chybět vepřové maso (ideálně plec), kysané zelí (nebo zelí sterilované), cibule, tuk (sádlo či olej), koření (červená paprika, pepř, kmín) a sůl. Většinou se přidává také jíška či zálivka z mouky a vody. Na zjemnění se přidává smetana či šlehačka. Základem klasických houskových knedlíků je bílá mouka a pečivo (starší rohlíky, žemle či veka).
Pokud uděláte guláš z libového masa, použijete jen nezbytné množství tuku, pokrm nezahustíte jíškou, omezíte nebo vynecháte šlehačku, či ji nahradíte méně tučnou variantou, tak se může jednat o velmi zdravý pokrm i pro redukční dietu. Obzvláště pokud místo knedlíků zvolíte vařené brambory nebo dušenou rýži. Klasický 'segedín' většinou obsahuje přemíru tuku, který najdete v orestované cibuli, v jíšce, v mase a ve šlehačce či smetaně. Knedlíky jsou zdrojem jednoduchých sacharidů a nedodají nám do organismu žádné kvalitní živiny. Základem klasických houskových knedlíků je totiý bílá mouka a pečivo (starší rohlíky, žemle či veka). Konzumací přemíry kaloricky bohatých jídel dochází k hromadění tuku a vzniku nadváhy, to platí zejména u osob s absencí pohybové aktivity a celkově nevyváženým jídelníčkem.
Vegetariáni mohou nahradit maso „masem“ sójovým či jinou alternativou. Místo klasického knedlíku udělejte knedlík z celozrnné mouky a celozrnného pečiva, který bude mít více vitamínů, minerálních látek i vlákniny. Chcete-li si segedínský guláš připravit bez sádla, pak zkuste tento recept.