pstruh na másle
Pstruh na másle je chutný a zdravý pokrm. Tato sladkovodní ryba totiž obsahuje mnoho cenných bílkovin ale i důležité tuky ve formě omega-3 nenasycených mastných kyselin (neboli PUFA omega-3).
Pravidelná konzumace rybího masa snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění a posiluje imunitní systém díky obsahu nenasycených mastných kyselin. Pstruh na másle je vhodným pokrmem pro zařazení do racionálního jídelníčku. Při redukční dietě volte adekvátní porci masa, vhodnou přílohu a šetřete množstvím másla. Podle nastavení vašeho režimu také zvažte konzumaci pstruží kůže, obsahuje totiž poměrně hodně tuku. Sladkovodní ryby jsou lehce stravitelné, a proto je vhodné podávat je také malým dětem a seniorům. Pozor na kosti!
Pstruhy vybírejte raději čerstvé, než mražené. Ideální je zajet si pro ně přímo do sádek, kde vám rybu mohou rovnou zabít, vykuchat, a případně i nafiletovat. Řadu lidí od konzumace ryb odrazují obavy ze škodlivých látek, které se do masa dostávají ze znečištěného prostředí a které se mohou v lidském těle hromadit a časem přivodit zdravotní problém. Nedůvěru vyvolávají hlavně tzv. těžké kovy, jako je rtuť, olovo, kadmium, arzen či chrom, ale i zbytky některých typů léčiv, ať už jde o chemické prostředky humánní medicíny (estrogeny, steroidní hormony) nebo o veterinární přípravky (malachitovou zeleň a jiná léčiva). V tomto ohledu je třeba vědět, že nezávadnost sladkovodních ryb, stejně jako všech jiných mas a potravin na českém trhu je ze zákona sledována kontrolními institucemi, které svá zjištění pravidelně zveřejňují. Zájemci si tak například na portálu Ministerstva zemědělství ČR mohou vyhledat informační bulletin Státní veterinární správy České republiky a dozvědět se z výsledků četných kontrol, zda byly překročeny povolené limity, popřípadě kde. Pstruha můžete doplnit různými přílohami, například bramborami, bramborovou kaší, batáty (pečený pstruh s batáty a špenátem), bulgurem, čočkou nebo grilovanou zeleninou.