vepřová tlačenka
Vepřová tlačenka je z nutričního hlediska zdrojem plnohodnotných bílkovin. Energetická hodnota i množství tuku závisí na druhu užitého masa, což také určuje, kdo si na ní může pochutnat. Obecně lze říci, že vepřová tlačenka, světlá-i tmavá, jsou tučnější výrobky.
Vazivové tkáně, které tlačenka obsahuje, působí příznivě na klouby. Pokud držíte redukční či diabetickou dietu, vyměňte vepřovou tlačenku za tlačenku drůbeží, která obsahuje méně tuku. Tlačenka je kvůli způsobu výroby, tedy vaření s kořením, cibulí a česnekem nevhodná také pro dietu šetřící. Tlačenka je vhodnější pro fyzicky pracující, štíhlé a zdravé jedince.
Při nákupu tlačenky dávejte pozor na to, aby byla hmota kompaktní. Pokud z nakrájené tlačenky vypadává vložka (části masa, jater a tuku), je ve spojce málo kůží nebo se vařily příliš dlouho. Není-li tlačenka v jádru dobře tepelně ošetřena, bývá mazlavá a rozpadá se. Tlačenka nemá obsahovat žádné kosti, jejich úlomky či štětiny. V nákroji nesmí být ani nezpracované části surovin, otisky razítek, shluky koření nebo jiných složek. Nazelenalý okraj kostek masa v tlačence signalizuje málo soli, červená barva zase dusitanovou solicí směs, což svědčí o použití starší suroviny, původně pro přípravu tlačenky neurčené. Má-li tlačenka oslizlý, příliš lepkavý, svraštělý či jinak narušený povrch, je lepší si ji odpustit. Je totiž jisté, že v prodejně nedodrželi podmínky skladování. Vepřová tlačenka je dobrá s čerstvým tmavým chlebem a vychlazeným pivem. Oblíbená je i vaječná tlačenka, která se často připravuje v domácích podmínkách.