játrová omáčka
základem pro přípravu omáčky jsou játra, která se podusí na cibulovém základu (někdo přidává i slaninu), doplní vodou či vývarem a uvaří spolu s kořením (pepř, kmín aj.) do měkka. Následně se omáčka osolí, zahustí jíškou či zálivkou a nechá se ještě chvíli provařit. Játrová omáčka se nejčastěji servíruje s rýží, bramborem, či knedlíkem, ale hodí se i chléb. Játra obsahují vitamíny A, D, B, železo, zinek, draslík či měď. Najdeme zde ale také některé toxické látky (játra detoxikují organismus).
pokrmy z jater lze určitě jednou za čas zařadit do pestrého vyváženého jídelníčku zdravých osob, ale měly by patřit k méně frekventovaným jídlům (1 - 2x do měsíce). Konzumace jater se nedoporučuje těhotným ženám, protože vysoké množství vitamínu A může poškodit vyvíjející se plod. Vnitřnosti nejsou vhodné ani pro pacienty s vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Játra (i další vnitřnosti) jsou totiž velmi bohatým zdrojem purinů, které přispívají k rozvoji dny.
játra lze sehnat také v kvalitě bio. Existují názory, že kuřecí játra jsou zdravější, než játra hovězí. Důvodem je fakt, že doba, po kterou jsou játra kuřat vystavena vlivu „škodlivých látek“, je řádově kratší než u dojné krávy.