rybí filé
Rybí filé se většinou vyrábí z méně tučných druhů ryb, jako je treska, štikozubec či pangasius. Někdy se druhy ryb ve výrobcích kombinují. Na trhu je celá řada výrobků, které se velmi liší kvalitou a tím i obsahem výživných látek.
Vliv rybího filé na naše zdraví závisí na kvalitě rybího masa, množství přidané vody a způsobu zpracování výrobku. Obecně se konzumace ryb velmi doporučuje díky obsahu omega-3 mastných kyselin. Rybí filé pocházející ze sumečka žraločího (pangasia) se konzumovat nedoporučuje a to v případě, že pochází z Vietnamu. Důvodem je to, že sumečci žijí ve velmi znečištěném prostředí, což se pak negativně promítá do nutričních vlastností rybího masa.
Při nákupu rybího filé sledujte množství přidané vody (platí u balených výrobků). Někdy výrobci spoléhají na nízkou cenu a na to, že někteří spotřebitelé nebudou číst text na obalu. Tu ovšem u hodně laciných produktů platíte za zmrzlou vodu. Pokud je písmo na obalu výrobku tak malé, že text nepřečtete, koupi výrobku si rozmyslete. Čerstvé rybí filety by měly mít o něco vyšší obsah výživných látek než mražené. Máte-li rádi lehká a zdravá jídla, pak můžete vyzkoušet náš recept na filé se zeleninou.