sůl kuchyňská
Sůl kuchyňská se těží v podzemí nebo se získává odpařováním z mořské vody. Sůl je bílá a může mít různou hrubost, tedy různě velká zrna.
Abyste ze soli vytěžili, co nejvíce prospěšného pro své zdraví, pak kupujte sůl s jódem. Jódu máme obecně v naší stravě málo, obzvláště pokud nejíme pravidelně ryby, mořské plody nebo řasy. Jód je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy, která se stará o správnou hladinu hormonů v organismu. Sůl konzumujte umírněně, její nadměrné množství může způsobovat nežádoucí zadržování vody v těle, nepříjemné otoky a i způsobovat celulitidu. V dnešní době často právě konzumujeme příliš mnoho soli, a to proto, že se využívá jako konzervant v potravinářském průmyslu. Je tak součástí řady výrobků, a to dokonce i těch, kde byste žádnou sůl nečekali. Nadměrného solení by se také měli vyvarovat osoby s vysokým krevním tlakem a nemocemi ledvin a močových test.
Říká se, že sůl je nad zlato. A v kuchyni to opravdu platí. Bez soli by v dnešní době bylo vaření a pečení už téměř nemožné. Sůl kuchyňská se používá do slaných i do sladkých jídel. Své nezastupitelné místo má třeba při přípravě pečiva a chleba (chléb s bramborou), nebo při přípravě masa, polévek a omáček. Špetka soli se přidává i tam, kde byste sůl nečekali, například do těsta na palačinky, lívance nebo koláče.