zelí kysané bílé
Zelí kysané bílé nám nabízí skvělý zdroj vitamínu C. Dále v něm také najdeme minerální látky jako zinek, vápník a železo. Ceněný je také jeho vysoký obsah vlákniny.
Kysané bílé zelí obsahuje velké množství bakterií, které způsobují mléčné kvašení. Tyto bakterie umí i pomoci s regenerací našich střev. Díky obsahu vitamínu C zvyšuje obranyschopnost organismu. Také se doporučuje jako prevence proti rakovině tlustého střeva a umí účinně pomáhá se zácpou. Zelí se kvůli horší stravitelnosti nedoporučuje lidem s šetřící dietou.
Když se kysané zelí správně připraví, tedy bez přídavku velkého množství tuku a cukru, tak se může stát i součástí dietních jídel. Chcete-li zelí zahustit, pak můžete místo mouky využít i nastrouhanou bramboru. Ideální je domácí zelí, pokud ho ale kupujete, pak pečlivě čtěte složení výrobku. Průmyslově zpracované výrobky totiž mohou ukrývat hodně přidaného cukru a dalších přídatných látek. Je-li zelí až moc kyselé, tak ho můžete před použitím scedit a ještě propláchnout. Bohužel se společně s kyselou šťávou ztratí i některé zdraví prospěšné látky. Kysané neboli kyselé zelí se může stát i součástí jídel (pohanka se zelím nebo zapečené brambory se zelím a masem).