čaj zázvorový s citrónem a medem
Čaj zázvorový s citrónem a medem je léčivý horký nápoj, který pomáhá při nachlazení. Zázvor obsahuje esenciální oleje, které způsobují jeho typickou chuť. Najdeme v něm také řadu vitamínů (A, B1, B2, C, E) i minerálních látek (sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, či železo). Celkem se v této rostlině vyskytuje asi 640 různých chemických látek! Med i citrón čaj obohatí o další výživné látky a o sacharidy.
Mezi nejvýznamnější účinky zázvoru patří například podpora trávení, prevence proti chřipce, rýmě i rakovině a v neposlední řadě má tento kořen také afrodiziakální účinky. Zázvor snižuje cestovní nevolnost a doporučuje se i při těhotenské nevolnosti (použít se dá ve formě čaje, speciálních těhotenských lízátek, tabletek či kandovaný – např. místo bonbonu). Zázvorový čaj s citrónem a medem je vhodné zařadit do pestrého a zdravého jídelníčku. Pokud držíte nízkokalorickou dietu, oslaďte si čaj pouze mírně nebo použijte nekalorické přírodní sladidlo stévii nebo čekankový sirup.
Denní množství zázvoru by nemělo přesáhnout 1 gram v sušené formě a 4 gramy v čerstvém stavu, a to i u zcela zdravých jedinců. V případě požití většího množství se mohou objevit příznaky předávkování jako nevolnost, zvracení, pálení žáhy, průjem nebo srdeční poruchy. Zázvorový čaj můžete připravit z čerstvého, kandovaného i sušeného zázvoru nebo jej nahradit sáčkovým čajem (většina takových čajů však neobsahuje pouze zázvor, ale je zdrojem i jiných bylin, ovoce, ...). Zázvor se uplatní také při přípravě indické (květákový dhál) či čínské kuchyně (tofu s vůní orientu), je totiž její nezbytnou součást. Zázvor se také hodí se do sladkých i slaných pokrmů (zázvorového pečiva, gulášů, pečených mas, ale i piva či limonád).