jitrnice domácí
Domácí jitrnice se vyrábí z rozemletého vepřového masa (bůček, lalok) a vnitřností (plíce, slezina, játra). Do této hmoty se přidává namočené bílé pečivo ve vývaru, sůl a koření (pepř, česnek, majoránka, nové koření a někdy také zázvor). Vzniklá směs se pak plní do střívek.
Výhodou domácích jitrnic je fakt, že víme, že si do nich nepřidáváme žádné chemické látky, jako je to v případě kupovaného zboží. Přesto jitrnice nelze považovat za zdraví prospěšné. Obsahují mnoho nevhodného tuku a sacharidů. Pokud však žijete aktivním životním stylem, stravujete se převážně zdravě, nemáte zdravotní potíže (cukrovka, problémy s hypertenzí či vysokou hladinou krevního cholesterolu apod.), jedna malá jitrnice vám jistě výjimečně neublíží. Vždyť domácí zabíjačka je přeci jen jednou do roka. Konzumace podobných výrobků se nedoporučuje zejména osobám se sedavým způsobem života, nadváhou, obezitou, diabetem či vysokou hladinou cholesterolu.
Když už si dáte jitrničku, nezapomeňte ji doplnit také kysaným zelím, které vám zajistí přísun vlákniny a vitamínů. Další možností je jako přílohu zvolit zelný salát a celozrnný chléb. Jitrnice se dají jíst jak studené, tak i teplé, nejčastěji opečené.