okurka v sladkokyselém nálevu
pro výrobu okurek ve sladkokyselém nálevu se používají okurky polní, které se většinou doplní kousky cibule a mrkve. Dále se přidává koření (snítka kopru, bobkový list, nové koření, celý pepř, hořčičná semínka, někdy i kousek křenu aj.) a lák, který se vyrábí z cukru (nebo umělého sladidla), soli, octa a vody.
Lák z okurek je podle babských rad dobrým lékem na kocovinu. Našemu zdraví jistě lépe prospěje okurka čerstvá (více výživných látek). Kyselé okurky zdravému člověku ale ani neublíží.
před zavařením okurek řádně vymyjte a vypařte sklenice pro jejich přípravu. Pokud by zůstaly jen trošku znečištěné, okurky by se mohly kazit. Sterilizace sklenic s okurkami by měla probíhat alespoň dvacet minut při osmdesáti až devadesáti stupních celsia. Ať už „nakládačky“ zavařujete doma nebo kupujete, pamatujte na to, že čím menší okurky jsou, tím bývají chutnější a křupavější. Ve větších okurkách je často mnoho nedobrých semen a jsou měkké a hodně vodnaté. Kyselé okurky jsou výborné k některým masům, zapečeným bramborám i těstovinám, hrachové a bramborové kaši, čočce na kyselo nebo skvěle doplní chuť obložených chlebíčků. „Nakládačky“ se také používají do některých teplých (znojemská) i studených (tatarská) omáček.