Rýže Parboiled Lagris vařená se připravuje speciálním způsobem, který zajistí její rychlejší přípravu. Její výhodou je, že se po uvaření nelepí. V rýži se nevyskytují téměř žádné tuky a je v ní tedy jen velmi málo cholesterolu a sodíku. Najdeme v ní také jen málo mastných kyselin, které jsou nenasycené a disponují velkou biologickou hodnotou. V rýži jsou tedy nejvíce zastoupeny sacharidy, a to zejména ve formě škrobu. Rýže nabízí i dobré množství glukanu. Z minerálních látek rýže nabízí mangan a železo, selen, fosfor, zinek, měď i vápník. Za zmínku stojí i několik vitamínů, nejvíce je tu zastoupen vitamín E a vitamíny skupiny B.
Díky tomu, že je rýže přirozeně bezlepková, tak je velmi vhodná pro osoby s celiakií nebo intolerancí lepku. Rýže neobsahuje lepek, je vhodnou potravinou pro lidi s celiakií. Rýže je skvěle stravitelná, nezpůsobuje plynatost, a proto se využívá při různých dietách, například při žlučníkové nebo žaludeční. Odvar z rýže umí snížit teploty a pomůže se zácpou i s průjmem. Konzumace rýže má velmi příznivý vliv na zdraví a působí jako prevence proti rakovině tlustého střeva, prsu i prostaty.
Rýže Parboiled je typ dlouhozrnné rýže, která je sypká, kyprá a nelepivá. Její velkou výhodou je, že se nerozvařuje, a tak se skvěle hodí jako příloha nebo pro přípravu čínského rizota nebo různých salátů. Tento typ rýže je však zcela nevhodný pro přípravu klasického italského rizota, které má výrazně krémovou konzistenci. Nelze z ní také správně udělat rýžovou kaši či nákyp.