červená řepa ve sladkokyselém nálevu
Červená řepa ve sladkokyselém nálevu se často přidává k zapečeným jídlům místo sladkého kompotu. Červená řepa je zdrojem vlákniny, minerálů (zejména sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku, křemíku) a vitamínů (vitamínu C, vitamínů skupiny B a jiných). Na sladkokyselý nálev se používá voda, ocet, cukr (sladidlo), sůl a koření. Někdy jsou přidány i jiné látky (aromata, disiřičitan sodný, E211 – benzoan sodný...).
Červená řepa obsahuje látku betain, která brání rozvoji kornatění tepen a podporuje činnost jater. Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Řepa má dále močopudné účinky, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči, podporuje růst buněk a opravuje jejich jádra, aktivuje tvorbu červených krvinek (buňky jsou tím pádem lépe zásobovány kyslíkem), vyvolává optimističtější náladu, zbavuje střeva jedovatých látek, odstraňuje zácpu, dodává pružnost a lesk pleti, vlasům i nehtům či neutralizuje a zároveň odstraňuje jedovaté látky, zvláště v mozku. Některé pozitivní účinky červené řepy se jejím zpracováním výrazně omezují (klesá obsah vitamínů a minerálních látek). Pokud výrobek obsahuje sacharín, disiřičitany, benzoany a další podobné látky, může být příčinou zdravotních obtíží (platí zejména pro alergiky a citlivé osoby). U zdravých osob platí, že když si jednou za čas dopřejí nakládanou řepu, nemělo by to mít negativní dopad na jejich zdraví (pokud jinak žijí zdravým způsobem).
Zavařte si řepu doma nebo vybírejte produkty, které neobsahují éčka, přídatné látky, konzervanty a přemíru cukru a soli. Vždy se vyplatí dbát na kvalitu před kvantitou, a to zejména v případě jídla. Červená řepa ve sladkokyselém nálevu lze využít i k snadné přípravě salátu.