hrachová polévka
Hrachová polévka se připravuje podle mnoha receptů. Její obsah tak může být značně variabilní. Společnou přísadou je však hrách (zelený, žlutý nebo směs), dále zde zpravidla nechybí cibule, česnek, majoránka a sůl. Dále se používá nějaké zahušťovadlo (jíška, zálivka z vody a mouky) a tuk (olej, sádlo, máslo aj.). Někdo do polévky přidává také smetanu či šlehačku, maso či uzeninu a jiné ingredience.
Účinky na zdraví tohoto pokrmu se odvíjí podle konkrétní receptury. Hrách patří mezi luštěniny a obsahuje velké množství vlákniny, která je důležitá pro správné fungování našich střev. Hrách také obsahuje vitamín C a vitamíny ze skupiny B. Obsahuje také důležité minerální látky pro stavbu naších kostí a zubů - vápník, hořčík, draslík a fosfor. Hrách a pokrmy z něho nejsou vhodné pro osoby s šetřící dietou.
Aby se zkrátila doba vaření hrachu, kupujte ho v půlené formě. K zahuštění polévky není třeba zálivka ani jíška. Nejlepší variantou je použití rozmixovaného rozvařeného hrachu. Polévka může mít zcela hladkou konzistenci nebo část hrachu můžete ponechat nerozmixovanou. „Hospodská“ hrachová polévka bývá doplněna různými typy nekvalitních uzenin a může obsahovat i další nevhodné tuky a přísady (špek, slaninu, tučné maso, velké množství pepře, ...). Vybírejte si také vhodnou přílohu, ideálně žitný chléb nebo celozrnné pečivo.