skořice mletá
Skořice je kůra stromu skořicovníku, která obsahuje silice, třísloviny a beta sitesterol. Z hlavních živin skořici vévodí sacharidy. Vysoký je také obsah vlákniny.
Skořice mletá obsahuje beta sitesterol, který působí jako antioxidant a je regulátorem činnosti řady enzymů. Při studii na pacientech s diabetem bylo prokázáno, že pravidelná konzumace skořice pomáhá snižovat hladinu cholesterolu (celkového i „zlého“), triglyceridů i cukru v krvi. Skořice je dále vhodná pro podporu trávení, pomáhá proti nachlazení a jako prevence infekce, působí proti nevolnostem, pomáhá bojovat proti celulitidě a mírní menstruační potíže. V poslední době se spekuluje o vlivu skořice na potlačení rozšiřování nádorových buněk či na spojitost s hubnutím. Konzumace skořice není vhodná pro těhotné ženy.
Za nejkvalitnější je považována skořice pocházející ze Srí Lanky z ostrova Cejlon. Tato skořice tvoří typické svitky (okraje jsou stočené do jakési ruličky). Doporučenou kávovou lžičku skořice denně není problém zkonzumovat rozmíchanou v jogurtu, který zmírní její ostrost. Také je možné ji přidat do pohankové kaše nebo do bezlepkových muffinů. Osvědčenou kombinací, jejíž dokonalým zástupcem je štrúdl, jsou pak jablka a skořice