čočka vařená
Čočka vařená je velmi zdravá luštěninová příloha, která nám nabízí kvalitní zdroj bílkovin. Po sójových bobech a konopí má totiž čočka třetí nejvyšší obsah bílkovin ze všech rostlin, a to až kolem 26%. Kromě minerálních látek (zejména železo: téměř 100 % doporučené denní dávky ve 100 g suché luštěniny) a vitamínů (zejména skupiny B) má velký význam i vláknina.
I přesto, že je čočka bohatá na sacharidy, doporučuje se její konzumace při diabetické i redukční dietě. Její molekuly glukózy se ve střevech uvolňují velmi pomalu a nevyvolávají náhlé zvýšení cukru v krvi. Tuto informaci kromě diabetiků ocení jistě také osoby s potřebou hubnutí. Čočka je též vhodná pro osoby s vysokou hladinou cholesterolu. Vláknina z čočky totiž váže ve střevech žlučové kyseliny a cholesterol z jiných potravin, čímž pomáhá jejich vylučování stolicí. Pro těhotné ženy je čočka také vhodným zdrojem živin – dostatek železa je prevencí chudokrevnosti, vláknina pomáhá při vyprazdňování, obsažená kyselina listová je prevencí vzniku vývojových vad u nenarozeného plodu.
Aby se znásobil pozitivní účinek čočky na vaše zdraví a doplnili jste živiny, které čočce chybí, je vhodné tuto luštěninu konzumovat s následujícími potravinami: citrony (mohou se použít na dochucení čočky, čímž se znásobí účinek železa), obilniny (vhodná je zejména rýže, která je zdrojem methioninu, jež v čočce chybí), brukvovitá zelenina, špenát či mléčné výrobky (dobrý zdroj vápníku, kterého je v čočce jen pomálu), mrkev (obsahuje provitamín A, který čočce také chybí). Abyste omezili nadýmání z čočky, je vhodné do ní při vaření přidat koření. Tuto službu poskytne majoránka, kmín nebo třeba saturejka. Červená či zelená čočka jsou méně nadýmavé, než druhy s tvrdými zrnky. Čočku solíme až těsně před jejím dokončením!