Rýže dlouhozrnná Lagris neobsahuje téměř žádné tuk, má velmi nízký obsah cholesterolu a sodíku a je zdrojem rychlé energie. Mastných kyselin je jen malé množství, jsou nenasycené a mají velkou biologickou hodnotu. Sacharidy představují velkou část hmotnosti rýžového zrna. Mezi přítomné minerály patří například mangan a železo, i selen, fosfor, zinek, měď a vápník. Nejvíce zastoupené jsou vitamíny skupiny B a vitamín E.
Rýže neobsahuje lepek, je vhodnou potravinou pro lidi s celiakií. Posiluje imunitní systém, pomáhá se zbavovat toxinů a působí na zdraví pokožky, vlasů a nehtů a zpomaluje proces stárnutí. Zlepšuje trávení a stabilizuje obsah cukru v krvi. Nenadýmá, proto je ideální při žaludeční a žlučníkové dietě. Rýžový odvar pomáhá při vysokých teplotách a zánětech, zmírňuje průjem i zácpu, léčí trávicí a střevní potíže. Je dobrou prevencí ledvinových kamenů. Pomáhá snižovat riziko rakoviny tlustého střeva, prsu a prostaty, snižuje krevní tlak a udržuje zdravé srdce.
Proti rozvaření rýže můžeme přilít do vařící vody trochu studeného mléka. Při vaření ve varných sáčcích dochází ke ztrátě cenných vitamínů, protože vodu s vyvařenými vitamíny většinou vylejeme. Proto je lepší rýži podusit. Rýži a vodu kombinujeme v poměru 1:1 a vaříme do té doby, než se všechna voda vypaří.