hroznové víno červené
Hroznové červené víno nám nabídne především sacharidy a vitaminy skupiny B. Proteiny a tuky jsou zastoupeny jen v malé míře. Esenciální aminokyseliny se v tomto ovoci vyskytují málo, ale zastoupeny jsou všechny. Stejně nevýrazný je i výskyt minerálů. Hrozny mají kolem 80% vody, kromě toho také řadu cenných látek a vitamínů a minerálů jako je například křemík, draslík, železo, mangan, hořčík, kyselina askorbová či vinná a vitamíny B,C nebo P. Slupka hroznového vína je velmi bohatá na vlákninu. V červeném víně je 60–100x více resveratrolu než v bílém. Flavonoidy obsažené v červeném jsou dokonce několikanásobně silnějšími antioxidanty než vitamin E.
Resveratrol ze slupek i z jadérek červeného vína je znám pro svoje protirakovinové účinky. Hroznové víno se doporučuje při všech problémech se srdcem, využívá se při ochablosti střev a zácpě. Zmírňuje záněty ledvin či močového měchýře. Zabraňuje ukládání cholesterolu na stěnách artérií, tím se snižuje riziko jejich ucpávání při arterioskleróze. Křemík zpevňuje pokožku, posiluje vlasy a nehty, draslík vyrovná případný výkyv soli v těle. Hroznové víno je také skvělým bojovníkem proti celulitidě. Pravidelná konzumace hroznového vína je prospěšná zejména pro lidi trpící dnou či obezitou. Hroznové víno rovněž pomáhá například při vysokém krevním tlaku. Fruktóza obsažená ve vinné révě mírně zvedá hladinu cukru v krvi, tím pomáhá při únavě, nervozitě a depresích a vitamín C poslouží pro imunitní systém.
V kombinaci s některými jinými potravinami jako kefír, mléko nebo perlivá voda mohou hrozny podráždit žaludek. Nakupujte takové hrozny, které mají stopky ještě zelené, doma vám tak vydrží déle svěží. Uchovávejme je ve spodní části chladničky zhruba týden, přezrálé po kratší dobu. Červené hroznové víno výborně doplní vaši zdravou snídani, kterou mohou být ovesné vločky o ovocem.