tuňák ve vlastní šťávě
Tuňák ve vlastní šťávě patří mezi méně kalorické potraviny. Maso tuňáka má vysoký obsah bílkovin a pouze minimální množství tuku (pro výrobu konzerv se používá méně tlustý druh této ryby). Kromě toho je zdrojem fosforu, železa, draslíku, jódu, zinku či vitamínů (E, A, B, ...).
Nejzdravější je konzumace čerstvého tuňáka (téměř u všech potravin platí, že to co je čerstvé, je pro naše tělo hodnotnější). Ale i tak můžeme tuňáka ve vlastní šťávě zařadit mezi zdravé potraviny (jako v jiných případech, i zde platí zásada konzumace s mírou). Při dietě s omezením soli je třeba se konzervě s tuňákem (stejně jako ostatním konzervám) raději vyhnout. Zvyšte opatrnost i při konzumaci tuňáka v případě malých dětí, těhotných a kojících žen (tyto skupiny by měly konzumovat tuňáka max. 1x týdně). Mořské ryby, obzvláště ty dravé, mohou obsahovat větší množství nebezpečné rtuti.
Tuňák ve vlastní šťávě lze úspěšně kombinovat s těstovinami, luštěninami (zejména s většími druhy fazolí), pohankou, quinou nebo s pečivem. Hodí se výborně pro studenou (saláty, pomazánky) i teplou kuchyni. Doporučuje se výběr z dražších typů konzerv nebo kupovat již ověřené značky. Levné druhy tuňáků často silně zapáchají po rybině a mohou i pokazit chuť výsledného jídla. Při výběru konzervy se zaměřte například na podíl a původ masa (bohužel někteří výrobci ho neuvádějí).