Květový med Včelařství Domovina
Tekutý med: je to přírodní medík snadno roztíratelný na pečivo. Zvolna teče, jako tekuté zlato. Skladujeme ho na temném, suchém místě s teplotou do 25 °C (třeba i v lednici). Pravý, poctivý med od včelaře rychle krystalizuje (lidově se nesprávně říká, že cukernatí). Tento přirozený fyzikální proces se objevuje už během pár dnů či týdnů a tak to má být. Začíná mírným zakalováním a končí úplným ztuhnutím medu. Takový med můžete ztekutit bez ztráty kvality. Pozor: přísně zakazuji rozpouštění medu v mikrovlnce!
Květový med platí za nevyčerpatelný zdroj našeho dobrého zdraví. Měli bychom ho jíst každý den. Obsahuje opravdu spoustu užitečných látek: > stopové prvky (fluor, hořčík, jod, kobalt, mangan, měď, selen, zinek, železo), > aminokyseliny a kyseliny (citrónovou, jablečnou, křemičitou, vinnou), > minerály (draslík, fosfor, chlor, křemík, sodík, vápník), > vitamíny (A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, K), > jednoduché cukry (glukóza a fruktóza), > flavonoidy a karotenoidy. Možnosti využití medu při léčbě zdravotních obtíží i jejich prevenci jsou takřka nekonečné. Podporuje srdeční funkci, přispívá ke klidnému spánku, zlepšuje činnost svalů.
Využití medu: každý den, od rána do večera Jedem´ s medem, jinak to snad ani nedovedem´. Ráno začínáme čajíkem a pečivem. Nebo hodně zdravě – medem v müsli, jogurtu, ovesné kaši. Medová snídaně – mňam. K obědu grilujeme vepřovou panenku či lososa, samozřejmě na medu. K tomu se hodí zeleninový salát s medovou zálivkou. A odpoledne ukuchtíme MEDovník, MEDovou bábovku nebo mazanec. K tomu si vychutnáme kávičku – oslazenou medíkem. Těch dobrot nějak přibývá!
Květový med stáčíme na naší včelařské farmě na okraji Vysočiny. Včelky ho vyrábí ze slaďoučkého pylu a nektaru lučních květin, které kvetou na jaře (bylinky, ale i břízy, buky, ovocné stromy atd.). Celý proces je vlastně jednoduchý: tradiční postupy, poctivé řemeslo a stará dobrá ruční práce. Žádná chemie ani všelijaké náhražky, to je náš jarní domácí med.