sója vařená
Sója je luštěnina, která obsahuje hodně bílkovin a škrobů. Zastoupeny jsou v ní také tuky a poměrně značný podíl lecitinu. Využívá se zejména k výrobě sójové mouky, sójových sýrů, omáček, rostlinných olejů a dalších výrobků. Sója vařená může sloužit jako příloha i jako základ hlavního jídla.
O tom, zda je sója zdravá či nezdravá, se v poslední době strhla lavina diskusí. Některé studie přišly s výsledky, že konzumace sóji a výrobků z ní vede k vyšší pravděpodobnosti výskytu některých onemocnění a zdravotních potíží (např. diabetu či onemocnění štítné žlázy, sníženému trávení proteinů, nadměrnému nadýmání, abnormální krevní srážlivosti, ...). Některé druhy sóji, podle těchto zdrojů, mohou obsahovat také velké množství jedovatého hliníku. Se zařazováním sóji a produktů z ní to tedy nepřehánějte. Nezapomínejte také na to, že řada potravin, ve kterých byste tuto luštěninu nehledali, ji již obsahuje. Z hlediska bílkovin odpovídá 1 kg sóji asi 2,5 kg telecího masa nebo 8 litrům kravského mléka, avšak využitelnost živočišných bílkovin v těle člověka je vyšší!
Je důležité vzít v úvahu rozdíly v podobě sóji, která se konzumuje po celém světě. V asijských zemích, kde probíhá velká část výzkumu vlivu konzumace sóji na zdraví prováděného na bázi populace, má sója tendenci být konzumována v méně zpracovaných formách než v západním světě. Toto může být důvodem, že se důkazy o vlivu konzumace sóji na zdraví v různých populacích tak výrazně liší. Vybírejte si tedy vždy sóju bez genetické modifikace. Vařenou sóju můžete podobně jako jiné luštěniny (fazole, čočku, hrách, ...) použít do salátů nebo z ní vykouzlit vydatnou pomazánku.