arašídy loupané pražené nesolené
Arašídy loupané pražené nesolené se vyznačují vysokým obsahem tuku, a to asi kolem 45 – 50%, a poměrně značným množstvím proteinů, asi kolem 25 – 30%. Z dalších významných látek najdeme v arašídech například vitamíny skupiny B, hořčík, vápník, zinek či fosfor. Podzemnice olejná, která je zdrojem lusků obsahujících arašídy, patří do čeledi bobovitých.
Arašídy jsou pro mnoho lidí alergenem. Příznaky alergie na burské oříšky se neliší od jiných potravinových alergií, a to včetně nejrizikovějšího projevu – anafylaktického šoku. Nejznámějšími alergeny obsaženými v burských oříšcích jsou vicilin a konglutinin. Pražením arašídů se zvyšuje množství obsažených alergenů. Antioxidanty obsažené v této dobrotě chrání buňky, tkáně a orgány a zpomalují jejich stárnutí. Arašídy působí příznivě na nervovou soustavu, zpomalují proces degenerace mozku, napomáhají předcházet diabetu, mají pozitivní vliv na léčbu kožních chorob a omezují vznik kardiovaskulárních onemocnění. Pokud držíte redukční dietu, dávejte pozor na množství zkonzumovaných oříšků, protože jsou velmi energeticky bohaté. Jestliže máte vysoký krevní tlak, volte raději nesolenou variantu arašídů.
Arašídy se hodí, když vás honí mlsná, ale mohou se také stát i součástí plnohodnotného jídla. Skvěle doplní chuť pečeného masa, jsou tradiční součástí pokrmu zvaného kung pao i nejrůznějších zeleninových salátů. Buráky se dají používat i na sladko – k pečení sušenek či jiných moučníků a dezertů. Z arašídů si také můžete připravit populární arašídové máslo. Stačí, když buráky rozdrtíte v hmoždíři nebo zpracujete v mixéru. Vznikne pomazánka, která se hodí k potírání pečiva nebo ke zdobení pokrmů.