chléb žitný
Žito, které je hlavní složkou tohoto chleba, obsahuje asi 70% sacharidů, 9-15% bílkovin a 1,5% tuku. Najdeme v něm i vlákninu, vitamíny skupiny B a pestrou škálu minerálních látek (draslík, fosfor, železo, síru, fluor, ...).
Žitná mouka a výrobky z ní, tedy i žitný chléb, blahodárně působí na činnost střev, proti zácpě, hemoroidům či nádorům. Je též známo, že konzumace žita prospívá celému oběhovému systému. Žitný chléb je o něco více hutný a sytější než chléb pšeničný. Ocení ho tedy i lidé, kteří se snaží regulovat svou hmotnost.
Pokud máte tu možnost, vybírejte raději chléb z celého zrna žita a kváskový (místo chleba, kde bylo použito droždí). Kvásek je na rozdíl od droždí přirozenou substancí, která v důsledku svého působení posiluje imunitu. Žitný chléb vydrží delší dobu, než chléb klasický. Je dobrý jak čerstvý, tak i starší, a jeho chuť se v různých fázích liší. Nenechte se odradit mírně nakyslou chutí žitného chleba. Jedná se o přirozený jev a neznamená to, že je chléb špatný. Pokud chcete vytvořit svůj vlastní chléb, máme pro vás recept na celozrnný žitný kváskový domácí chléb .