mražená kukuřice
Mražená kukuřice obsahuje vysoké množství škrobu a vody a malé množství bílkovin a tuků. Kukuřice je bohatá na mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny, především na kyselinu linolovou. Z vitamínů jsou hojně zastoupeny A, B, D, E a K, malé množství vitamínu C. Je dobrým zdrojem některých minerálů, například hořčík, měď, zinek, fosfor a železo. Významný je také obsah selenu. Kukuřice obsahuje I relativně vzácné rostlinné barvivo zeaxantin a nenajdeme zde gluten, který způsobuje u mnoha lidí nesnášenlivost.
Barvivo zeaxantin, spolu s vitamínem E a selenem snižují riziko rakoviny. Účinné látky z kukuřice se využívají při léčbě různých zánětů močových cest a při ledvinových kamenech. Z kukuřice se lisuje výživný olej, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Kukuřice a kukuřičná mouka změkčují a zklidňují střevní sliznici. Protože neobsahují gluten, dobře je snášejí i lidé s celiakií. Mírně zpomaluje činnost štítné žlázy a proces trávení, proto je její konzumace vhodná při hypertyroidismu. Vitamíny skupiny B jsou důležité pro správnou funkci orgánů a zlepšují také stav vlasů, nehtů a pleti. Kukuřice nám dodává energii a stimuluje mozkovou činnost, a zároveň zvyšuje naši odolnost vůči stresu a podporuje soustředění.
Kukuřice se hodí do pokrmů z rýže (rizoto, pečená rýže, ...) a těstovin, do polévek, salátů, nebo jako příloha k masitým pokrmům. Čerstvá kukuřice se může vařit ve vodě nebo péct na ohni a jíst přímo z klasu. Je-li kukuřice konzervovaná, každým rokem ztrácí 25 % provitaminu A.