míchaná vejce (vajíčka)
Míchaná vejce (vajíčka) se nejčastěji připravují mícháním na rozehřáté a tukem vytřené pánvi (olej, máslo, sádlo, ghí, ...). Na dochucení se zpravidla používá pouze sůl a pepř. Bílek představuje asi 60% hmotnosti vejce. Z 80% je tvořen vodou, dále pak kvalitním proteinem, sacharidy, vitaminy B a minerálními látkami (sodík, hořčík, železo, fosfor, selen, brom, draslík, vápník, mangan, zinek, síra, chlor) a nulovou hodnotu tuku. Jsou v něm zastoupené všechny esenciální aminokyseliny, které si naše tělo nedokáže vytvořit. Žloutek tvoří menší hmotnost vejce, najdeme v něm tuky, proteiny a mikroživiny. Dále zde najdeme velké množství cholesterolu, hlavně HDL. Důležitou součástí žloutku jsou vitamíny A, D, E a K a velké množství vitamínů skupiny B. Z minerálních látek je pak nejvíce zastoupen fosfor, železo, mangan, selen, kobalt, nikl, chrom, měď a jod.
Vejce jsou zdravou potravinou, ale s jejich konzumací by se to nemělo přehánět, protože obsahují poměrně dost tuku a vysoké množství cholesterolu, který je nežádoucí pro naše cévy. Vaječný bílek je skvělým zdrojem výborně stravitelných bílkovin a esenciálních aminokyselin. Konzumace vajec díky přítomnosti peptidů snižuje vysoký krevní tlak. Vejce jsou vynikajícím zdrojem bílkovin a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Látky ve vejci obsažené pomáhají snižovat riziko srdečních chorob, napomáhají lepšímu fungování imunitního systému. Přítomnost síry napomáhá k zlepšení kvality vlasů a nehtů a další látky obsažené ve vejcích mají příznivý vliv na lidskou paměť. Že vejce zvyšují cholesterol je pouze mýtus, u zdravých lidí výzkumy neprokázaly žádnou spojitost mezi konzumací vajec a krevními lipidy nebo rizikem srdečních onemocnění.
Při přípravě míchaných vajec používejte pánev s nepřilnavým povrchem, aby bylo potřeba jen minimální množství přidaného tuku (u kvalitního nádobí stačí potřít povrch pánve nebo tuk můžete zcela vypustit). Nebo můžete zkusit použít přepuštěné máslo 'ghí', které se při vysoké teplotě nepřepaluje, je bohaté na vitamíny a zlepšuje trávení. Ponoříte-li čerstvé vejce do osolené vody, mělo by přirozeně klesnout na dno, pokud plave na hladině, pravděpodobně nebude česrtvé. Nejlépe vejce uskladníte ve vrchní nebo střední polici, v chladnějším místě. Omývejte skořápku pouze před jejich okamžitou spotřebu. Je důležitá tepelná úprava, abychom se vyhnuli bakteriálním nákazám jako je například salmonela. Navíc tepelná úprava docílí jejich lepší stravitelnosti.