hruška
Hrušky z velké části obsahují vodu. Dále obsahují kyselinu listovou, vitamín C, B, A, dále v nich najdeme také zinek, draslík, vápník, železo, jód, fosfor a hořčík. Hrušky jsou ovocem bohatým na sacharidy, které se vyskytují se zejména ve formě fruktózy. Obsah bílkovin a tuků je u těchto malvic naopak nízký.
Hruška odstraňuje zácpu a střevní potíže. Při průjmu hrušky nekonzumujeme. Pročišťují organismus a posilují imunitní systém. Hrušky mají očistný a diuretický (močopudný) účinek na organismus, a proto se hodí pro osoby trpící otoky. Krom toho podporují také funkci ledvin (doporučují se při ledvinovém selhání způsobeným zánětem nebo nefrózou). Tyto plody působí též protizánětlivě, protože obsahují látky zvané taniny.
Hrušky neskladujeme příliš dlouho, ztrácejí tak důležité vitamíny. Pokud se vám hrušky špatně tráví, můžete je oloupat nebo chvilku povařit ve vodě. Oloupáním sice tyto plody ztratí svůj diuretický účinek a množství cenných látek, ale vaše trávicí soustava si s nimi lépe poradí. Lépe stravitelné jsou hrušky zralé a měkké. Pokud máte tu možnost, dávejte přednost ovoci tuzemskému (farmářské trhy či prodejny) před nablýskanými výstavními plody z dovozu. Ovoce z ciziny je zpravidla zatěžováno velkým množstvím nežádoucích látek. Pokud v kuchyni rádi experimentujete, pak určitě zkuste ochutnat hrušku zapečenou s nivou a ořechy.