vaječný žloutek
Vaječný žloutek tvoří asi 30 až 35 % hmotnosti slepičího vejce a obsahuje zejména tuk. Výživná hodnota a vlastnosti tuků jsou dány skladbou mastných kyselin, které jsou tvořeny z 34 % nasycenými kyselinami (palmitovou a stearovou) a z 66 % kyselinami nenasycenými (olejovou, linolovou a linolenovou). Významnou složkou vaječného žloutku je cholesterol, jenž je nezbytný pro normální vývoj zárodku. Dále zde najdeme malé množství bílkovin a také řadu vitamínů (obsaženy jsou prakticky všechny důležité vitamíny kromě vitamínu C), největší podíl má vitamín A a vitamín D3. Z minerálních látek žloutek obsahuje sodík, draslík, chloridy, vápník, železo, hořčík, zinek, síru a fosfor.
Vaječné žloutky patří na zdravý jídelníček, ale s jejich konzumací by se to nemělo přehánět, obsahují totiž poměrně hodně tuku. Pro dietu je vhodnější konzumovat spíše bílky, které obsahují především bílkoviny, které mají velmi vysoký termický efekt a udrží nás nejdéle nasycené.
Při vyšší potřebě bílkovin, při redukční dietě či fitness výživě, můžete k jednomu žloutku přidat více bílků. Tím vám vznikne ideální základ pro odlehčenou omeletu či míchaná vejce. Koagulace neboli srážení žloutku nastává při teplotě 65 - 70 °C. Vaječné žloutky se hojně používají při přípravě různých dezertů a moučníků (srnčí hřbet ze žloutků, české buchty, ...).