hroznové víno
Ve složení hroznového vína vynikají sacharidy, vitaminy (A, B, C, E) a minerály (vápník, fosfor, měď, ...). Hroznové víno má jen velmi malý podít proteinů a tuků. Esenciálních aminokyselin se tu vyskytuje málo, ale zastoupeny jsou všechny. Hrozny mají kolem 80% vody, slupka hroznového vína je velmi bohatá na vlákninu.
Látky obsažené v hroznovém vínu podporují srdeční činnost a pomáhají proti osteoporóze. Resveratrol ze slupek i z jadérek je znám pro svoje protirakovinové účinky. Hroznové víno se doporučuje při ochablosti střev a zácpě, zmírňuje záněty ledvin či močového měchýře. Křemík zpevňuje pokožku, posiluje vlasy a nehty, draslík vyrovná případný výkyv soli v těle. Hroznové víno je také skvělým bojovníkem proti celulitidě. Pravidelná konzumace hroznového vína je prospěšná zejména pro lidi trpící dnou či obezitou. Hroznové víno rovněž pomáhá například při vysokém krevním tlaku. Fruktóza obsažená ve vinné révě mírně zvedá hladinu cukru v krvi, tím pomáhá při únavě, nervozitě a depresích. Vitamín C dobře poslouží pro imunitní systém. Hroznové víno je sladké, a proto dodá tělu okamžitě energii. Často se jeho konzumace doporučuje i při dietách.
Nakupujte takové hrozny, které mají stopky ještě zelené, doma vám tak vydrží delší dobu svěží. Uchovávejte je ve spodní části chladničky zhruba týden, přezrálé pak kratší dobu. Věděli jste, že se hroznové víno dá použít i jako náplň do buchet?